poniedziałek, 13 stycznia 2014

Instalator kerneli

Graficzny instalator kerneli służy do łatwego instalowania nowych kerneli dla systemów z rodziny Ubuntu. Możliwa jest instalacja ze źródeł oficjalnych jak i, a właściwie przede wszystkim, kerneli autorstwa e X t 7 3 zoptymalizowanych pod kątem danej platformy sprzętowej, przez co cieszących się większą wydajnością w stosunku do swoich oficjalnych odpowiedników, oraz posiadających szereg usprawnień z dziedziny zarządzania energią i bezpieczeństwa.

Sposób instalacji:

W głównym oknie programu NeteXt'73 wybieramy „Graficzny instalator kerneli e X t 7 3”:Następnym krokiem jest dobór odpowiedniego kernela pod naszą platformę:


Do wyboru mamy kernele Premium autorstwa e X t 7 3 do których należą:

  • Brazos - Kernele zoptymalizowane pod starsze procesory firmy AMD zapewniające najlepszą wydajność i responsywność .
  • Brazos-PRO - Wersja kerneli Brazos dedykowana dla najnowszych procesorów AMD pozwalająca na pełne wykorzystanie nowych układów z serii Piledriver i Steamroller.
  • i7 - Kernele Premium zoptymalizowane pod procesory firmy Intel z serii i3-i7.
  • i7-PRO - Kernele dedykowane dla najnowszej generacji procesorów Intel, o nazwie kodowej Haswell, zapewniające wzrost wydajności i responsywności systemu.
Dostępne są również kernele darmowe:
  • K8 – Darmowe kernele autorstwa e X t 7 3 dla procesorów firmy AMD i Intel od C2D wzwyż, zapewniające wzrost wydajności i komfortu pracy w stosunku do oficjalnych kerneli.
  • Atom – Kernele dedykowane dla układów Intel Atom, zwiększające wydajność i czas pracy na baterii.
Następnym krokiem jest wybór wersji kernela:


W przypadku posiadania przez nas danej wersji kernela, program nas o tym poinformuje w kolumnie "zainstalowany?":

W przypadku próby ponownej instalacji wyskoczy okno:


Po zakończeniu pobierania program poprosi nas o potwierdzenie instalacji:Na koniec w oknie xterm zostaniemy poproszeni o podanie hasła roota. Proces instalacji kończy się restartem komputera.

Informacje dodatkowe:

W razie gdybyśmy nie podali ścieżki do kerneli Premium w „Konfiguracji programu”, NeteXt73 poprosi nas o jego podanie podczas próby instalacji:Możliwa jest też instalacja oficjalnych kerneli (ppa mainline). W tym celu wybieramy ppa mainline, a następnie system źródłowy i wersję kernela.
NeteXt'73 umożliwia także instalację wcześniej pobranych kerneli z dysku lub innego wskazanego przez nas  nośnika. W celu instalacji wybieramy w oknie instalatora Lokalne, a następnie podajemy ścieżkę do plików linux-headers i linux-image. Instalacja samych nagłówków odbywa się w taki sam sposób jak podane w instalatorze Lokalne.