wtorek, 25 lutego 2014

NeteXt'73 - własne repozytorium

No i stało się. Wykonaliśmy ostatnio sporo kroków w kierunku podniesienia jakości oferowanego przez nas produktu. Zaczęło się od strony, na której publikuję niniejszy post, a która to zawiera pełen opis produktu jak i wprowadzanych za jego pomocą modyfikacji. Potem doszła domena, z którą mam nadzieję będziecie nas dobrze kojarzyć.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie repozytorium naszej aplikacji:) Tak, dobrze słyszycie, NeteXt'73 doczekał się paczki DEB, ale od początku...

Jakieś 2 tygodnie temu, enedil - kolega zajmujący się tłumaczeniami NeteXt'a na język francuski, zaproponował, aby umieścić projekt na GitHubie. Tak też zrobiłem. Zacząłem uczyć się synchronizowania danych w tym systemie, commitowania itp. Projekt od tamtej pory leży tutaj: https://github.com/NetBit73/NeteXt73

Przez pewien czas nie widziałem plusów tego typu rozwiązania. Sposób instalacji, który wypracowałem zdawał się działać. Dodawanie userom konieczności instalowania git-core'a, oraz pobierania aplikacji za pomocą polecenia:
git clone adres.git
raczej by wszystkich odstraszył. Wrócilibyśmy do etapu instalowania kerneli e X t 7 3 z wiersza poleceń. Zatem zostawiłem to.

Dosłownie kilka dni temu, eloaders - znany między innymi z aplikacji i-Nex, zaproponował pomoc w wypłynięciu naszego projektu na szersze wody. To co zrobił, to coś więcej niż pomoc! Stworzył plik:
Makefile
oraz pozostałe elementy, dzięki którym możemy dostarczać paczki DEB.

Kolejna rzecz, która sprawiała kłopoty to YAD dystrybuowany przez Webupd8. To też już nie będzie problemem. NeteXt'73 ma paczkę yad-netext wkompilowaną w siebie. Problem braku kompatybilności między "Yadami" już nas nie dotyczy i też dzięki eloaders'owi :)

Eloaders przeprowadził mnie też przez meandry launchpada i jak się okazuje to od czego zacząłem z enedil'em było początkiem czegoś większego, gdyż moje "wypociny" lecą teraz na githuba, skąd launchpad je "zasysa" tworząc paczki na naszym nowym repozytorium, z które, mam nadzieję, będzie Wam dużo łatwiej korzystać.

Jak widać nic nie dzieje się bez przyczyny :)

W tym miejscu wielkie dzięki kolegom za pomoc !! Duże brawa !!

Dodatkowe podziękowania kieruję w kierunku kolegi Kurremkarmerruk za naprawdę żmudne testy i zgłaszanie znalezionych błędów.

Jest repozytorium, zatem jest i nowy sposób instalacji. Konieczności odinstalowywania poprzedniej wersji nie widzę. Jednak dla ograniczenia bałaganu można usunąć katalog:
/opt/NeteXt73
jeżeli nie używa do innych celów YAD niż NeteXt73 to także może wykonać:
sudo apt-get purge yad
można także usunąć nie używane już chkconfig:
sudo apt-get purge chkconfig 
Nie będzie już potrzebne polecenie opisywane tutaj: http://www.netext73.pl/2014/02/instalacja-netext73-po-nieudanej.html. Można zatem wykonać:
sudo rm /usr/local/bin/install_netext

Instalacja

Nowa instalacja programu to czysta przyjemność znana Wam z innych projektów. Teraz wystarczają polecenia:
sudo add-apt-repository ppa:netext/netext73
sudo apt-get update
sudo apt-get install netext73
Wszelkie zależności paczka pobierze sama :) Prawda, że ładne:)

Przy aktualizacji systemu, będziecie automatycznie instalować aktualizację do naszej aplikacji. Nie będzie już konieczności aktualizowania z poziomu NeteXt'a. Z tego powodu, moduł ten zostanie wyłączony.

Paczka ma w zależnościach wpisane:
pm-utils
Dystrybucje Ubuntupodobne mają ją w standardzie poza Ubuntu Gnome. Nasz APM potrzebuje go do poprawnego działania. Wersja NeteXt'a , która jest dostępna w repozytorium dodaje zatem kompatybilność z tą dystrybucją.