sobota, 8 lutego 2014

Rys historyczny

Początki programu to wynik współpracy nawiązanej miedzy dwoma Developerami rozwiązań przede wszystkim dla Ubuntu i pochodnych [Kubuntu/Xubuntu/Lubuntu]. Współpraca była wynikiem połączenia wiedzy i umiejętności obu Developerów. W roku 2012 e X t 7 3 stosował w procesie instalacji swoich kerneli i innych rozwiązań - jak zbudowane przez siebie skrypty zarządzania zasobami sprzętowymi i energią APM - proste skrypty w bash, wykonywane w konsoli. W związku z coraz większą ilością dołączanych rozwiązań oraz pomysłów na optymalizacje systemu, stosowane metody instalacji stawały się nieadekwatne do celów jakie miały być realizowane.

W tym momencie w wyniku propozycji przedstawionej przez NetBit73, pisze on pierwszy instalator kerneli e X t 7 3. Instalator ten oparty był o menu Zenity. Nawiązana współpraca zaowocowała poszerzeniem możliwości programu i dodawaniem kolejnych funkcjonalności. Na chwilę obecną, program zawiera dużo większą ilość modułów opisanych w dziale 'Opis programu'. Zmiana ta spowodowała przepisanie kodu z Zenity na YAD.

Współpraca e X t 7 3 i NetBit73 trwa do dziś. Projekt rozrósł się poza wczesne ramy i osiągnął wielkość przyzwoitego narzędzia do zarządzania kluczowymi elementami dystrybucji.

W międzyczasie do projektu dołączyły kolejne osoby, FadeMind - zajął się beta-testami oraz tłumaczeniem programu na język angielski, oraz enedil - tłumaczenia na język francuski. Od niedawana do zespołu dołączył Kolega eloaders, twórca programu i-nex [zaawansowane narzędzie diagnostyczne]. Dzięki jego zaangażowaniu i pracy udało się zbudować repozytorium ppa NeteXt'73. Obecnie Kolega eloaders odpowiedzialny jest w Naszym zespole za kwestie budowy powiązanych z NeteXt'73 pakietów, w tym intel-microcode, powertop, etc.