piątek, 17 października 2014

APM v3.8 oraz NeteXt'73 v0.8.14

Udostępniłem nową wersje mojego skryptu APM v3.8 zarządzania poziomem zużycia energii oraz wydajnością. Nowa wersja APM jest integralną częścią NeteXt'73 w wersji 0.8.14. Tu do podstawowych zmian zarówno na poziomie NeteXt'73, jak i APM zaliczyć możemy:

     1.  Na poziomie NeteXt'73:

  • Marcin wprowadził dodatkowo w procesie analizy logów informacje nt. zaczytanych do systemu sum kontrolnych. Takie rozwiązanie pozwoli nam pozyskać informacje, czy ewentualny błąd braku sum jest wynikiem błędów leżących po naszej stronie, czy raczej wynika z problemów po stronie użytkownika.
  • Wykrywanie wszystkich stosowanych w kernelu planistów [schedulerów] I/O, a zatem "zarządców" pracy systemów wyjścia/wejścia: CFQ, deadline, noop oraz BFQ. W związku z faktem, iż raczej na pewno w linii v32.x odstąpię od wdrożenia schedulera BFQ, pojawiła się konieczność sprawdzania z jakimi schedulerami mamy do czynienia na starcie. Takie rozwiązanie pozwoli na wybór jednego spośród obecnych w kodzie kernela planistów I/O, bez wprowadzania w błąd. Ponadto jeśli mieliście Panie i Panowie aktywny scheduler BFQ, a kolejna wersja kernela go nie wspiera, to nastąpi automatycznie przełączenie na planistę CFQ [co także zostanie uwidocznione w ustawieniach APM - NeteXt'73 - to w przypadku dysków HDD, dla SSD oczywiście pozostaje wybór deadline/noop.

     2.  Na poziomie APM:

  • Rozszerzyłem wsparcie w procesie automatycznego i równoczesnego wyboru planistów dla dysków HDD i SSD o wszelkie dyski Flash [nand]. Obecnie każda pamieć, np. SD będzie działać w oparciu nie o planistę dla dysków talerzowanych, a jednego z wybranych dla dysków SSD/FLASH. 
  • Rozszerzyłem wsparcie w kwestii sterowania zasilaniem dysków nie tylko o napędy startowe [sda], ale o wszelkie partycje i dyski dostępne w systemie, co pozwoli lepiej zarządzać energią i wydajnością tych urządzeń.
Pozdrawiam