niedziela, 15 sierpnia 2021

NeteXt'73 - nowości

 Tomek (e X t 7 3) przed chwilą opisał swoją działkę, ja dorzucę od siebie parę słów. 

Od jakiegoś czasu ktoś mocno naciskał na wsparcie dla :

  • elementary OS 6 Odin Release: 6 Codename: odin
  • Linux Mint 20.2 Release: 20.2 Codename: uma
i już jest :) także proszę badać i dać znać czy działa.

Dzięki temu, że e X t 7 3, kompiluje już kernele pod 20.04, a nie jak wcześniej to bywało pod 18.04 odeszliśmy od "archaicznego" libssl1.0.0 w zależnościach na korzyść współczesnego libssl1.1.

Powalczyłem także z APM. Goła instalacja miała dwa znane mi błędy:
  1. powodowała ściemnienie do zera jasności, co mogło wprowadzać konsternację, teraz parametr jasności jest odczytywany z bieżącego ustawienia i przechwytywany przez program
  2. ustawienie parametrów dla dysków przy standardowej instalacji będzie none, wcześniejszy noop po zmianach w kernelach powodował błędy zapamiętywania nastawów dla SSD i HDD w APM.
Pozostałe rzeczy to poprawki znanych błędów i różne usprawnienia. Lista sterowników dla Nvidii pobierana jest teraz dynamicznie. Wcześniej lista była sztywna i wymagała aktualizacji programu przy wydaniu nowych sterowników. No sami przyznacie, że było to bez sensu :)

Nad czym pracujemy?

Walka trwa na polu APM i Nvidia w połączenie z grafiką AMD lub Intel. Tu szykuje się sporo zmian, ale wymaga to czasu.

Kosmetyka... do tej pory mieliśmy dwa repozytoria:
  • testowe
  • stabilne
i tyle. Dziś muszę pilnować kilkanaście, tak kilkanaście repozytoriów. Do zarządzania nimi stworzyłem specjalną stronę, która pozwala mi pilnować wersjonowanie oraz informuje mnie które pakiety mogę wydać po akceptacji poprzedzonej testami wewnętrznymi jak również informuje mnie nowszych wersjach źródeł udostępnianych pakietów. 
Poniżej  kilka zrzutów ekranu z modułu zarządzania:


Zautomatyzowanie tej pracy zdejmuje mi sporo bezsensownego klikania i szukania tego co mam do zrobienia :)

Powyższe zrzuty ekranu to tylko wycinek. Porównanie dotyczy wszystkich naszych repozytoriów. 
O jakich repozytoriach mowa? Oto lista:


Większość jest już dostępna dla Was przez program. Pozostaje Mesa Tigerlake, tu jednak prace nie są dokończone. Walka trwa :)

Mała uwaga, wersje testowe są niepełne itp. Często w fazie takiej, że z testerami mamy część plików, nastawów etc u siebie, wiec mogą one po prostu nie zadziałać. Także bez bezpośredniej współpracy z nami sugerujemy ich nie używać, gdyż grozi to "ubiciem" systemu.

Resztę rzeczy widać w changelogu... :)