niedziela, 22 czerwca 2014

NeteXt'73 i zswap.compressor - nowy wpis w sekcji GRUB

Testujemy właśnie nowy kernel oparty o źródła 3.15.1. Przy okazji najbliższego kernela pojawi się możliwość włączenia w sekcji GRUB zswap ze wskazanym sposobem kompresji.

Okienko kreatora w NeteXt'73 v0.7.78 zmieni się zgodnie z poniższym zrzutem ekranu:


zswap.compressor ma możliwość ustawienia następujących wartości:
  • lz4
  • lzo
  • deflate
Pierwsza z nich będzie najprawdopodobniej ustawiona jako wartość domyślna. Oczywiście jak wybierzemy inną, program będzie ją odczytywał z GRUB'a i ustawiał jako wyjściową dla naszego systemu tak, aby nie trzeba było zbyt dużo kliknięć robić przy zmianie pojedynczej wartości w tym oknie.

Na spokojnie sugerujemy potestować różne ustawienia np. wykonując testy sysbench, który znajduje się w sekcji "przydatne skrypty". Tam też można wyniki zestawić w tabele i porównać je, upewniając się, że wybieramy najoptymalniejsze rozwiązanie. Testy sugeruję wykonać po 2-3 minutach od startu systemu, tak aby wszystkie procesy startowe zdążyły się "wyciszyć". Oczywiście nie uruchamiamy, żadnych dodatkowych aplikacji gdyż mogą one wpływać na rzetelność wykonywanych testów.

Może się okazać, że na różnych maszynach inne ustawienia będą się lepiej sprawdzać. Na chwilę obecną lz4 zdaje się być najbardziej uniwersalny, dlatego to on będzie domyślnie sugerowany przez program.