czwartek, 19 lutego 2015

NeteXt'73 - aktualny postęp prac i zmiany w programie

Ostatnie modyfikacje kerneli związane z nowymi planistami I/O pociągnęły za sobą konieczność dostosowania programu. Niektórzy z was zauważyli, że zamiast wcześniejszych noop, cfq itp pojawił się none. Teraz będzie on już poprawnie rozpoznawany jako blk-mq.
Zmiany, o których mówię pociągnęły za sobą konieczność dostosowania modułu logów. Zyskał on nową nazwę: Generator logów.

Ale nie tylko nazwa się zmienia. Teraz logi są uporządkowane tematycznie i dają możliwość szybszego znalezienia błędu przez zawężenie poszukiwań.

W konfiguratorze programu pojawiła się nowa zakładka, w której możemy "czekami" zaznaczyć logi, które chcemy wysłać na serwer. Informacje o naszym preferowanym wyborze, będą przechowywane w pliku konfiguracyjnym w katalogu:
~/.netext73

Poniżej dam kilka przykładów widoku okna logów:

Główne okno logów NeteXt'73


Logi programu NeteXt'73

Logi APM i microcode/firmware

lsusb

lspci

lsmod

glxinfo
Po kliknięciu na klawisz wklej na serwer, nastąpi wysyłka logów zgodnie z zaznaczonymi czekami w konfiguratorze programu. Standardowo program bez konfigurowania wyśle tylko logi NeteXt'73.

Kolejna nowość, którą testujemy to hibernacja. Włączenie jej będzie możliwe z poziomu APM.

Ten moduł też musiałem dość mocno przebudować. Wizualnie się nie różni, ale teraz do działania, nawet sprawdzenia stanu będzie wymagać podania hasła roota. Dzięki temu nie będzie do przełączenia wymagane pojawianie się okna xterm. Wszystko będzie odbywać się w locie. Oczywiście zawarte tu opcje do działania wymagają restartu, lub w przypadku notebooków, przełączenia źródła zasilania (bateria, zasilacz).

Po zatwierdzeniu zamian opisana wersja ujrzy światło dzienne. Na ten moment jest w repo testing.