niedziela, 6 września 2015

NeteXt'73 - kolejne zmiany w programie [Errata]


Jak pewnie wiecie kernel 4.2 został wydany. Wraz z tym kernelem nastąpi kilka zmian w progranie. Pierwszą z nich jest koniec wsparcia dla starych linii kerneli premium.

Nowy podział kerneli premium już znacie, wraz z wydaniem kernela e X t 7 3 w wersji v42 dołączy do nich wersja dla procesorów Intel(R) z rodziny Skylake:
Powyżej widać,że ikona kerneli Skylake wskoczy w miejsce ikony kerneli premium old. W tym oknie zniknie także klawisz do instalacji kerneli z ppa-mainline. Instalator ten będzie dostępny tylko z okna kerneli standard.
Errata [e X t 7 3]: przyjąłem, że kernele dla rodziny Intel Skylake wpuszczę dopiero pod koniec roku lub na początku przyszłego. Tu niestety wynika to z kilku powodów:  
  1. Brak pełnego i ustandaryzowanego wsparcia dla tej rodziny procesorów w Gcc 5.x.x. Tu dopiero z nadejściem Gcc 6.x.x będzie to na tyle ustandaryzowane, aby można było mieć pewność, że tak zbudowany kernel zadziała na każdym z procesorów tej rodziny Intela. W związku z powyższym, z chwilą gdy uznam testowe wersje Gcc 6.x.x za nadające się już do użycia w udostępnianych kernelach, rozpocznę budowę tej linii.
  2. Wskazany stan faktyczny dodatkowo utrudnia brak maszyny testowej. Tu w sytuacji, gdybym taką dysponował mógłbym się pokusić o zapewnienie wsparcia także pod Gcc 5.x.x. 
  3. Istnienie przynajmniej dwóch rodzajów rdzeni Skylake: tych z instrukcjami AVX-512 oraz tych bez nich, utrudnia proces standaryzacji procesu budowania danego kernela. Prawdopodobnie linia kerneli Skylake nie będzie wspierała tych instrukcji, jako że procesory desktopowe oraz przeznaczone do maszyn mobilnych [laptopy/ultrabooki] będą ich pozbawiane. Tu najprawdopodobniej na zamówienie będę budował linię w pełni wspierającą instrukcje AVX-512 [F, PF, ER, CD].

Dodanie kolejnego kernela, spowodowało, że musiałem przebudować okno "o NeteXt'73".
Jak widać nie ma tam już informacji o zainstalowanych pakietach, odnośnik do nich będzie w logach. Czyli bardziej logicznie.:)
Kolejna zmiana to okno pierwszej instalacji:
Jak widać jest nieco odświeżone i zawiera dodatkowe dynamiczne opcje instalacji sterowników Nvidia i Radeon, po rozpoznaniu, że komputer takową kartę graficzną zawiera.

Podobne okno pojawiło się w monitorach systemu.
Tu dodatkowo udało mi się naprawić moduł sprawdzania baterii.
Teraz pojemność baterii powinna być poprawnie podawana. Użyta jednostka:

  • mAh gdy: ~ CHARGE_* attributes represents capacity in µAh only. 
  • Wh   gdy: ~ ENERGY_* attributes represents capacity in µWh only. 
zależna jest od informacji zawartych w pliku:
/sys/class/power_supply/BAT*/uevent