poniedziałek, 7 marca 2016

APM 5.1 i zarządzanie usługami dla systemd


Od dłuższego czasu pracujemy nad nowym APMem. Na zewnątrz będą widoczne dwie zmiany.
Pierwsza z nich to lista dostępnych profili APM. Od teraz będą wyświetlane tylko te, które wspiera dana maszyna. W moim przypadku jak widać:

  • intel-preformance
  • intel-powersave
[e X t 7 3] Marcin wskazał tryb pracy na Intelu z governorem p-state [i3, i5, i7], dla pozostałych procesorów pozostają tryby pracy:

  • performance-ondemand
  • performance-conservative
  • ondemand-ondemand
  • conservative-conservative


Drugą zmianą jest nowa opcja dla notebooków Samsunga, która pozwoli na sterowanie podświetleniem matrycy.

To co niewidoczne, to doszło wsparcie np dla ultrabooków Lenovo Yoga, gdzie występował problem z usypianiem. Kolejna zmiana to skrypty sterowania wiatrakami - gdy ACPI nie działa prawidłowo. Przebudowałem także moduł odpowiedzialny za przywracanie ustawień APM z configu, po reinstalacji, wydaniu nowej wersji itp.

Tu ode [e X t 7 3] mnie dodatkowe wyjaśnienie w kwestii sterowania wentylatorami - niektóre maszyny mają "nie najlepiej" zbudowaną tablicę ACPI, co skutkuje problemami z oceną przez system wartości temperatur/stanu pracy np. procesora po wybudzeniu z uśpienia. Dla nich właśnie przygotowany jest schemat skutkujący przywróceniem właściwych wartości = zapienienie prawidłowego działania ACPI po wybudzeniu z uśpienia.

Kolejną nowością będzie moduł zarządzania usługami dla systemd. Praktycznie moduł powstał od zera i teraz wygląda następująco.


Starałem się uprościć tak wygląd, aby był bardziej czytelny, jak i sam kod, co myślę, udało się :)

Przy okazji pozmieniałem loga linii kerneli premium:


jak i standard:


Są one teraz lepiej dostosowane do linii produktów, które reprezentują, a biorąc pod uwagę, że znamienita większość z nas jest wzrokowcami, to dużo łatwiej powinno się korzystać z programu.

Testy już trwają, niedługo wydanie stabilne.