niedziela, 19 sierpnia 2018

NeteXt'73 - nowości - co się zmieniło

Zapewne zauważyliście chwilową ciszę związaną z wpisami. Nie znaczy to, że nic się nie działo. Wręcz przeciwnie. W międzyczasie powstało ponad 50 podwersji programu :)

Największą bolączką było brak wsparcia dla grafik Nvidia. Musieliśmy wdrożyć mechanizmy w APM, które zapobiegały usypianiu ich. Co skutkowało modyfikacjami w module APM. Przy okazji zrobiłem z nim lekki porządek, teraz mamy jeden moduł, który nastawy czerpie z pliku konfiguracyjnego. Wcześniej było ich 6 i każdy był modyfikowany indywidualnie, co mocno komplikowało tą czynność. Przy okazji dodaliśmy zarządzanie PCIe:


Zmodyfikowałem także sterowanie jasnością. Tu także przy reinstalacjach są zapamiętywane nasze nastawy. Wcześniej niestety były zerowane.


Naprawiłem także błąd listowania wyników testów Sysbench. Zmieniło się API, co niestety przegapiłem, biję się w pierś. Teraz powinno wszystko pokazywać się poprawnie. Dodałem także dodatkowe walidacje, tak aby takie błędy nie miały już miejsca. Teraz w miejscu braku wyników będą się pojawiać myślniki, zamiast przesuwania tabeli.Pojawił się także nowy procesor. W wersjach premium doszło wsparcie dla Kabylake.


Tu warto wspomnieć, że z tym procesorem związana jest jeszcze jedna modyfikacja APM. Mając dostęp do takiej maszyny dodaliśmy wsparcie dla dysków NVMe. Nastawy SSD działają także na nie od APM w wersji 6.4.

Kolejne zmiany związane są z GRUBem. Przez zmianę składni nasz skrypt nie modyfikował czasu opóźnienia startu - naprawione.

Kosmetyczne modyfikacje dotknęły dymków. Teraz podawana jest w nich wersja dostępnej aktualizacji - np. APM, kernela itp. Wcześniej była tylko informacja o tym, że jest nowsza wersja, bez podawania jej numeru.

Dodałem także dymek informujący o tym, że użytkownik używa przestarzałej wersji NeteXta. Tak naprawdę 90% zgłoszeń dotyczących problemów z działaniem wynika z tej przypadłości, że użytkownicy pracują na niewspieranych dystrybucjach, dla których nie można już zbudować paczki przez repozytorium launchpad. Co za tym idzie, nie pozwalają wdrażać tego, co tak dynamicznie jest modyfikowane. Bycie na bieżąco to podstawa!

Jak zapewne zauważyliście paczka NeteXta sporo się skurczyła. Teraz jej waga oscyluje w okolicach 1MB. Wcześniej było to w okolicach 40MB. Udało się to dzięki temu, że stworzyłem dwie dodatkowe paczki zależności - netext73-gcc i netext73-binutils. One są modyfikowane rzadziej, zatem nie ma sensu za każdym razem ciągnąć tak dużej aktualizacji. Tu ukłon dla userów korzystających z mobilnych dostępów do internetu.

Z drobnych, acz uciążliwych błędów, które udało mi się wyeliminować, to możliwość instalacji lokalnie posiadanych wersji kerneli z lokalizacji, których ścieżki posiadały spacje. Mała rzecz, a cieszy :)

Nowe kernele przyniosły także zmiany w sposobie interpretowania niektórych rzeczy. Dla przykładu mój komputer ITX pokazywał "fejkową" baterię, której de facto nie posiada, przez co był przez APM rozpoznawany jako notebook. To zaś wpływało na jego pracę i na sterowanie. APM nie działał w pełni poprawnie. Zmodyfikowałem zatem weryfikowanie czy mamy do czynienia z komputerem stacjonarnym czy mobilnym tak, aby móc poprawnie zarządzać daną maszyną.

Ostatnim elementem układanki było dostosowanie sterowników NV, a co za tym idzie ich instalatorów.


Osobne linie dostępne są zależnie od tego czy mamy do czynienia z Ubuntu 16.04 czy też 18.04.

I to by było na tyle :)